top of page

Технологія диференційованого навчання на уроках в початковій школі

«Ефективність уроку – це не кращі відповіді

окремих учнів, а добрі знання всіх»               

                                               С.П.Логачевська

Теоретичні основи застосування технології диференційованого навчання на уроках в початковій школі

           Для сучасної освіти характерним є пошук нових педагогічних можливостей, сучасних підходів, що пов’язано насамперед з відмовою від традиційного навчання, з ідеєю цілісності педагогічного процесу як системи.

У педагогіці все частіше вживаються поняття «технологія», «педагогічна технологія», «технологія навчання». Ідея технологізації не є новою. Я.А.Коменський закликав до того, щоб навчання стало «механічним», «технологічним», прагнув відшукати такий порядок навчання, який неминуче приводив би до позитивних результатів.

            Психолого-педагогічні основи диференційованого навчання розкрито в працях М.І. Бурди, Ю.З. Гільбуха, К.І.Коберник, Л.В.Коваль, О.С. Дубинчук, С.О. Логачевської, М.П.Гузика, О.Я. Савченко, І.Е. Унт.

Диференціація – ділення, розщеплення цілого на частини.

Різнорівнева диференціація – ділення, розщеплення цілого на відмінні від інших якістю, величиною розвитку частини.

Різнорівнева технологія – сукупність методів, прийомів, форм навчання, які забезпечують навчання кожного на рівні його можливостей.

            Для школи, де навчаються учні з різними можливостями в межах одного класу, ця технологія найбільш доцільна. Її актуальність зумовлена в потребі суспільства в творчій, неординарній, самостійній та діяльнісній особистості.

            Диференціювання завдань за формою та джерелом виконання відносяться до її зовнішньої організації, за змістом – до внутрішньої.

            Теоретичну, наукову, методичну підтримку з даного питання можна отримати з досвіду роботи С.П.Логачевської, яка пропонує планувати різнорівневу роботу на уроці за допомогою структурно-логічних схем, якими можна користуватися на різних етапах уроку.

            Досвід роботи щодо впровадження технології диференційованого навчання показує, що розвиток учнів можна прискорити. Автор досвіду зауважує, що досягається це добором відповідного навчального матеріалу і формуванням раціональних умінь самостійної роботи, необхідних для самостійного засвоєння матеріалу. Важливо пам’ятати, що вчити всіх учнів самостійно  працювати можна і в умовах внутрішньо класного диференційованого навчання.

bottom of page